30.3.2017 / Gösterim Sayısı : 1311

İncirde Ekşilik Böceği Mücadelesi Başladı

Ekşilik böcekleri incirde gerek bahçe gerekse depolarda meyve de kalite ve ürün kaybına yol açarak önemli zararlar oluştururlar.

Ekşilik böcekleri direk yaptıkları bu zararın yanı sıra başta AFLATOKSİN'i oluşturan etmenler olmak üzere meyve içinin ekşimesine ve çürümesine yol açan pek çok zararlı hastalık etmenlerini de meyveden meyveye bulaştırarak incirde çok önemli zararlara yol açmaktadırlar.

Ekşilik böcekleri yılda 5-6 döl vermeleri ve bir dişi böceğin yaklaşık 1000 civarında yumurta bırakması sebebiyle üreme kapasitesi çok büyük olan zararlılardır.

Tüm bunlar birleştiğinde kaliteli ve AFLATOKSİN'siz incir üretebilmek için bu zararlılarla mücadele yapmanın kaçınılmaz olduğu görülmektedir.

Ekşilik böcekleri ile mücadelede çekici yem tuzakları kullanılmaktadır. Tuzakların Nisan ayının başında asılarak mücadeleye başlanması mücadelenin başarısı açısından çok önemlidir. Üreticilerimizin ellerinde bulunan veya temin ettikleri tuzakları Nisan ayı başı itibari ile asarak mücadeleye başlamaları ve hasat sonuna kadar mücadeleye devam etmeleri gerekmektedir. Sadece dikkat edilecek bir husus tuzakların ilek sineğine zarar vermemesi için İlekleme döneminde  kaldırılması ve son ilekten bir hafta sonra tekrar asılması gerekmektedir.

 NOT: Detaylı bilgi için İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine müracaat edilmelidir

''