14.4.2017 / Gösterim Sayısı : 308

Ekşilik Böceği Tuzakları İncir Bahçelerinde

#Tuzak Ekşilik Böceği

Nazilli İlçemizin Bozyurt Mahallesinde 11.04.2017 tarihinde incir bahçelerinde ekşilik böceklerinin zararı ve mücadelesi ile ekşilik böceği çekici yem tuzaklarının kullanımı konulu uygulamalı eğitim yapıldı. Yapılan Etkinliğe Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fuat Fikret AKTAŞ, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürleri ve teknik personeli, İlçe ziraat odası başkanları ve incir üreticileri katıldı.

Ekşilik böceklerinin incirde gerek bahçe gerekse depolarda meyve de kalite ve ürün kaybına yol açarak önemli zararlar oluşturdukları, doğrudan yaptıkları bu zararın yanı sıra başta AFLATOKSİN'i oluşturan etmenler olmak üzere meyve içi ekşimelerine ve çürümelerine yol açan pek çok zararlı hastalık etmenlerini de, meyveden meyveye bulaştırarak  incirde çok önemli zararlara yol açtıkları anlatıldıktan sonra uygulamalı olarak ekşilik böceği çekici yem tuzağının kullanımı hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Eğitimin düzenlendiği bahçeye hazırlanan ekşilik böceği çekici yem tuzaklar asıldıktan sonra, yöneltilen soruların cevaplandırılması ile eğitim sonlandırıldı.

''